Nasze działania

PROJEKT RE-START Od 01 lipca 2018 rozpoczęliśmy realizację RE-START. Realizatorem –i liderem projektu RE-START jest Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków w Partnerstwie z Miastem Łódź oraz Fundacją Świętej Rodziny. Z dniem 31 12 2019 liderem projektu jest Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków w Partnerstwie z Miastem Łódź.

Projekt RE-START! Jest programem wychodzenia z ubóstwa i bezdomności, skierowanym do grupy osób bezdomnych, zagrożonych utratą mieszkania i bezdomnością, opuszczających zakłady karne; zamieszkujących i przebywających na Obszarze Rewitalizacji Miasta Łodzi, bądź przeniesionych w związku z wdrażaniem procesu rewitalizacji. Projekt wynika z Głównego Programu Rewitalizacji m. Łodzi, szczególnie spójny jest z przedsięwzięciem nr 27 (Program aktywizacji społeczno -zawodowej osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.). W ramach projektu RE-START! zostanie zapewnione kompleksowe wsparcie, indywidualnie dobrane do uczestników projektu (30 os. =15K i 15M) zgodnie z IŚR. Program RE-START! Oferuje każdemu Uczestnikowi Projektu wsparcie w postaci instrumentów aktywizacji: społecznej, edukacyjnej i zawodowej tj.: udział w zajęciach indywidualnych w punkcie konsultacyjno-doradczym, terapii, pracy socjalnej, w tym pomocy streetworkera, wsparcie doradcy zawodowego, coacha rodziny, porady prawne szkolenia podnoszące kompetencje społeczne, szkolenia z edukacji finansowej, ciągły trening zadaniowy w postaci uczestniczenia w zajęciach lokalu aktywizacyjnego, przy- uczenie do zawodu, w tym szkolenia zawodowe i zatrudnienie stażowe. Projekt będzie realizowany dla grupy 30 Uczestników Projektu, w III cyklach trwających po 8 miesięcy.W ramach jednego cyklu wsparcie otrzyma 10 osób.

Dzięki oferowanemu wsparciu w projekcie:
30 osób. zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym uzyska nowe kompetencje społeczne, nowe kompetencje zawodowe, umiejętność zarządzania finansami osobistymi,
7 os. uzyska kwalifikacje zawodowe,
30 osób nabędzie kompetencje zawodowe i doświadczenie zawodowe dzięki uczestnictwu w stażu.

Po zakończeniu projektu 28 osób będzie samodzielnie poszukiwało pracy,
7 będzie pracowało na umowę, a 17 osób zwiększy swój udział w partycypacji społecznej.

Szacujemy, że uczestnicy projektu w ponad 50% powrócą do pełnienia ról społecznych po uzyskaniu wsparcia.

Projekt realizowany będzie przez 24 miesiące do 31.07.2020..
PROJEKT WISIENKA. Ruszamy pełną parą z realizacją projektów. Pierwszym jest projekt „WISIENKA”, którego realizacja rozpoczęła się od 1 maja i potrwa 24 miesiące.
Realizujemy go w partnerstwie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Powiat łódzki wschodni.

C.U.S „WISIENKA” obejmuje swoim działaniem wszystkich beneficjentów, również tych gmin (dwóch) które do proj.nie przystąpiły. Celem proj. jest deinstytucjonalizacja usług, oraz polepszenie dostępności miejsc świadczenia usługi , wzrost l.tych miejsc, zapobieganie odizolowania os.od rodziny i społeczności lokalnej, a gdy to nie jest możliwe, gwarancja tym os. warunków życia jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych i rodzinnych oraz umożliwienie podtrzymywania więzi rodzinnych i sąsiedzkich.
Grupę docelową proj. stanowią mieszkańcy pow.łódzkiego wschód. Wsparciem zostanie objęte łącznie 268 os.niesamodzielnych w podziale:
Gm.Koluszki – 10 os (7K,3M),
Gm.Andrespol – 40 os. (22K, 18M), oraz OT UP 40os. (21K, 19M)
Gm.Nowosolna – 5M,
Gm.Tuszyn – 6 os.(4K/2M)
P.C.P.R – 49 os. (27K, 22M) w tym 24 OT UP (12K, 12M)
Sto.Serc Jezusa i Maryi – 48 os. (25K. 23M)
Sto.Inicjatywa Rozsądnych Polaków – 70 os.(37K, 33M)


Rezultaty:
1. L.wspartych w programie miejsc świadczeń usług społecznych istniejących po zakończenia proj.wynosi; 55
2. L.os.zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społ.które opuściły opiekę instytucjonalną na rzecz usług .społ.świadczonych w społ.lokalnej w programie;7
3. L.utworzonych w programie miejsc świad. usług .asystenckich i opiekuńczych istniejących po zakończeniu proj.;51
4. L.os.zagr.ubóstwem/wykl. społ.poszukujących.pracy uczest.w kszt.szkole.zdobywających kwalif.po opusz.prog;11. Zadania;
1. Usługi Opiekuńcze w miejscu zamieszkania.
2. Wsparcie osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych przez AOON.
3. Klub Seniora.
4. Dzienny Dom Pomocy.
5. Wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego.
6. Usługi wspierające dla opiekunów faktycznych specjalistyczne poradnictwo grupowe i indywidualne.
7. Rozwój specjalistycznych usług dla osób zależnych – posiłki (cały powiat).

Projekt realizowany w partnerstwie (4 gminy, 2 stowarzyszenia i powiat).
PRACE SPOŁECZNIE UŻYTECZNE S.I.R.P w 2015 roku podpisał umowę z Prezesem Sądu Rejonowego na wykonywanie prac społeczno -użytecznych w ramach odpracowywania kar zasądzonych przez sądy.
Jest to zamiana kary grzywny na pracę społecznie użyteczną. Przez okres około 3 lat kary odpracowało 102 skazanych, z czego 18 z nich w dalszym ciągu wspiera nasze działania pozostając wolontariuszami.