Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków realizuje zadanie pn. „Aktywizacja na rynku pracy osób z niepełnosprawnością z Ukrainy”, w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”, finansowanego ze środków PFRON.
Termin realizacji zadania: od 01-01-2024 do 30-06-2024 r.
Grupą docelową zadania, jest 40 osób z niepełnosprawnością z Ukrainy, które znalazły schronienie w naszym kraju, po rozpoczęciu, trwającej wojny na Ukrainie. Ich znalezienie się w nowym miejscu, konieczność opuszczenia własnych domów, rozpoczęcie adaptacji i integracji w nowym otoczeniu i środowisku, spowodowało ogromną traumę, którą będzie likwidować udzielone wsparcie psychologiczne. Rozpoczęcie funkcjonowania w nowym kraju, to aktywność zawodowa, podjęcie pracy, zdobycie niezbędnej wiedzy, udzielonej przez dwójkę doradców zawodowych oraz prawnika, którzy przekaże niezbędną wiedzę z zakresu praw i obowiązków, obowiązujących w naszym kraju.
Zadanie pn. „Aktywizacja na rynku pracy osób z niepełnosprawnością z Ukrainy”, ma na celu wsparcie procesu aktywizacji zawodowej Beneficjentów programu i przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Realizacja zadania polegać będzie w szczególności na przygotowaniu Indywidualnych Planów Działania, tj. planów aktywności Beneficjentów programu na nabycie bądź podniesienie kompetencji oraz zmianę ich sytuacji zawodowej. Dwóch doradców zawodowych wraz z prawnikiem i psychologiem ustalą dla każdego beneficjenta IPD (Indywidualny Plan Działania), które przyniosą zakładane rezultaty. Doradcy zawodowi będą wspierać i motywować grupę docelową do podejmowania działań dotyczących efektywnego funkcjonowania na rynku pracy. W tym celu będą pomagać w określeniu planu poszukiwania zatrudnienia, sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowywaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Zostaną zorganizowane i prowadzone szkolenia doradztwa zawodowego. Dla komunikacji z Beneficjentami podczas szkoleń grupowych i spotkań zostanie zapewniona usługa dwóch tłumaczy z języka ukraińskiego na polski. Będą zorganizowane szkolenia z prawnikiem, celem udzielenia poradnictwa prawnego w zakresie przysługujących praw i obowiązków w kontekście podjęcia aktywności zawodowej. Beneficjenci będą mieli zapewnione wsparcie psychologiczne, mające na celu podniesienie poczucia własnej wartości, wzrost umiejętności psychospołecznych, wzrost motywacji do poszukiwania pracy i podjęcia zatrudnienia oraz niwelacji traumy, powstałej wskutek wojny na Ukrainie. Dodatkowo zostanie zatrudniony pośrednik pracy, który na bieżąco będzie monitorował lokalny rynek pracy, prowadził stałą współpracę z podmiotami zgłaszającymi wolne miejsca zatrudnienia lub inną pracę zarobkową, przedstawiając zgłoszone oferty Beneficjentom.