Regulamin Rekrutacji do projektu RE-START

 

Projekt RE-START! Program Aktywizacji Społeczno – Zawodowej w ramach Rewitalizacji M. Łodzi współfinansowany  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

 „ RE-START!  Program Aktywizacji Społeczno – Zawodowej w ramach Rewitalizacji m. Łodzi”

RPLD.09.01.03-IP.01-10-001/17

Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Numer i nazwa Osi priorytetowej: IX Włączenie społeczne

Numer i nazwa Działania dla Osi: IX.1 Aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym

Numer i nazwa Pod działania: IX.1.3. Aktywizacja społeczno – zawodowa osób osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym

  • 1 INFORMACJE OGÓLNE          

1.Projekt „ RE-START! Program Aktywizacji Społeczno – Zawodowej w ramach rewitalizacji m. Łodzi” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 jest realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków  z siedzibą przy ul. Piotrkowskiej 41, m.2, 90-410 Łódź w partnerstwie z Miastem Łódź z siedzibą przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź oraz z Fundacją Św. Rodziny z siedzibą przy ul. Limanowskiego 60, 91-045 Łódź.

2.Głównym celem projektu jest umożliwienie wychodzenia z ubóstwa i bezdomności, skierowanym do grupy osób bezdomnych, zagrożonych utratą mieszkania i bezdomnością, opuszczających zakłady karne; zamieszkujących i przebywających na Obszarze Rewitalizacji Miasta Łodzi, bądź przeniesionych w związku z wdrażaniem procesu rewitalizacji. W ramach projektu RE-START! zostanie zapewnione kompleksowe wsparcie, indywidualnie dobrane    do uczestników projektu (30 os. =15K i 15M). Program RE-START! oferuje każdemu uczestnikowi wsparcie w postaci : instrumentów aktywizacji społecznej , edukacyjnej  i zawodowej , udział w zajęciach indywidualnych w punkcie konsultacyjno-doradczym, terapii, pracy socjalnej,  w tym pomocy streetworkera , wsparcie doradcy zawodowego, coacha rodziny, porady prawne, szkolenia podnoszące kompetencje społeczne, z edukacji finansowej.                                                     Ciągły trening zadaniowy w postaci uczestniczenia w zajęciach lokalu aktywizacyjnego, przyuczenie do zawodu, w tym szkolenia zawodowe i zatrudnienie stażowe.

Projekt będzie realizowany dla grupy 30 uczestników, w III cyklach trwających  po 8 miesięcy. W ramach jednego cyklu wsparcie otrzyma 10 osób.  Dzięki oferowanemu wsparciu w projekcie: 30 os. zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym uzyska nowe kompetencje społeczne, nowe kompetencje zawodowe, umiejętność zarządzania finansami osobistymi, 7 osób uzyska kwalifikacje zawodowe, 30 osób nabędzie kompetencje zawodowe i doświadczenie zawodowe dzięki uczestnictwu w  stażu.  Po zakończeniu projektu 28 os. będzie samodzielnie poszukiwało pracy, 7 będzie pracowało na umowę, a 17 osób zwiększy swój udział w partycypacji społecznej. Szacujemy, że uczestnicy projektu w ponad 50% powrócą do pełnienia ról społecznych po uzyskaniu wsparcia.

–  Projekt jest realizowany od 01.07.2018 r.  do 30.06.2020 r.(Przesunięcia w/w terminów z powodu Pandemii)

– Ogólny nadzór nad realizacją projektu jest prowadzony przez Partnera Wiodącego – Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków w Łodzi.

  • PROMOCJA PROJEKTU

 

Akcja informacyjna o projekcie prowadzona będzie od 01 lipca 2018 r.do 30.czerwca 2020 r. na Obszarze Rewitalizacji Miasta Łodzi w formie rozwieszenie plakatów informujących o projekcie, jak również poprzez zamieszenia informacji na portalach społecznościowych oraz stronie Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków .(www.sirp.pl)

  • 3 ZASADY REKRUTACJI I PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ DO PROJEKTU. DOKUMENTY REKRUTACYJNE

 

1.Rekrutacja będzie prowadzona w okresie od 01.07.2018 r. do 30.11.2019 r. lub do wyczerpania miejsc.

2.Uczestnikiem Projektu (Beneficjentem Ostatecznym) może być osoba bezdomna i zagrożona utratą mieszkania i bezdomnością, opuszczająca zakłady karne zamieszkujących i przebywających na Obszarze Rewitalizacji Miasta Łodzi, bądź przeniesionych w związku z wdrażaniem procesu rewitalizacji. Do projektu przyjętych zostanie 30 osób (15 kobiet  i 15 mężczyzn ) bezdomnych i zagrożonych utratą dostępu  do mieszkań .z powodu ubóstwa, których miejsce pobytu (osoby bezdomne.– „miejsce pobytu” w znaczeniu Ustawy o Pomocy Społecznej z 2004r.; poświadczane jest przeprowadzonym wywiadem .środowiskowym). Projekt skierowany wył. do osób zamieszkujących i przebywających na terenie Obszaru Rewitalizowanego. Dodatkowo wsparcie w projekcie mogą uzyskać osoby opuszczające zakłady karne, zagrożone utratą miejsca zamieszkania ze względu na rozerwanie więzi rodzinnych i niemożność powrotu do miejsc sprzed odbywania kary.

3.Kandydat/ka do projektu nie może być zatrudniony/a. W przypadku wystąpienia uzależnienia od alkoholu lub innych środków odurzających/psychotropowych kandydat/ka musi odbywać odpowiednią terapie odwykową.

4.Na etapie procesu rekrutacji kandydat/ka składa w biurze Partnera Wiodącego czytelnie wypełniony (w języku polskim) i podpisany Kwestionariusz Rekrutacyjny w oryginale oraz (jeśli dotyczy) następujące dokumenty w postaci kserokopii:

– w przypadku osób niepełnosprawnych: orzeczenie o niepełnosprawności;

– w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi/chorobami zakaźnymi: dokument poświadczający stan zdrowia wydany przez lekarza, tj. orzeczenie o stanie zdrowia lub opinię;

– w przypadku osób bezrobotnych lub poszukujących pracy: aktualne zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy potwierdzające status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy;

– w przypadku osób uzależnionych od alkoholu lub innych środków odurzających/psychotropowych: zaświadczenie odbywaniu właściwej terapii odwykowej .

5.Dokumenty dostarczone do biura Partnera Wiodącego nie podlegają zwrotowi.

6.W formularzach rekrutacyjnych znajdują się pouczenia dotyczące konsekwencji składania oświadczeń niezgodnych ze stanem faktycznym oraz informacja na temat zasad przetwarzania danych osobowych (RODO).

7.Dokumenty rekrutacyjne należy dostarczyć osobiście do biura Partnera Wiodącego (biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy).

8.Partner Wiodący zastrzega, że zgłoszenie niekompletne lub nie podpisane bez względu na sposób ich dostarczenia nie będą rejestrowane i nie będą podlegały weryfikacji.

9.Osoby, których dokumenty zostaną za poprawne i kompletne oraz spełniające kryteria udziału w projekcie, zostaną zaproszone telefonicznie do udziału w rozmowie rekrutacyjnej, przeprowadzonej przez Streetworkerów Lesława Białeckiego oraz Arkadiusza Nowaka. Rozmowa rekrutacyjna przeprowadzana będzie w postaci wywiadu celem ustalenia statusu, poziomu wykształcenia/kwalifikacji, miejsce zamieszkania, stanu zdrowia, sytuacji społecznej, poziomu motywacji et. cet. Udział w rozmowie rekrutacyjnej jest obowiązkowy.

10Partner Wiodący poinformuje osoby biorące udział w danej turze rekrutacji o wynikach rekrutacji telefonicznie.

11.Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie podpisują Umowę z uczestnikiem projektu „RE-START” oraz Umowę uczestnictwa w projekcie. Odmowa podpisania umowy oznacza rezygnację z udziału w projekcie.

12.Rekrutacja prowadzona będzie zgodnie z zasadą niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, narodowość, wiek, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, orientację seksualną, przynależność do grup społeczno-zawodowych, sytuację materialną     itp.

  • 4 UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI UCZESTNICZKI/UCZESTNIKA PROJEKTU. ZASADY REZYGNACJI Z PROJEKTU I USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI. SKUTKI NIEPRZESTRZEGANIA OBOWIĄZKÓW PRZEZ UCZESTNIKÓW I PRZERWANIA UDZIAŁU W PROJEKCIE

 

UPRAWNIENIA UCZESTNIKÓW PROJEKTU

1.Uczestniczka/Uczestnik projektu jest uprawniona/ny do bezpłatnego udziału w projekcie. Wszystkie formy wsparcia oferowane w ramach projektu są bezpłatne, pod warunkiem, że osoba w nim uczestnicząca będzie stosować się do zapisów niniejszego regulaminu oraz umów, jakie zostaną z nią zawarte po zakwalifikowaniu do udziału w projekcie.

2.Uczestniczka/Uczestnik projektu jest uprawniona/ny do zamieszkania w lokalu aktywizacyjnym na zasadach opisanych w projekcie i niniejszym regulaminie.

OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PROJEKTU

Uczestnik projektu jest zobowiązany:

-do udziału w spotkaniach z doradcami: streetworkerem, pracownikiem socjalnym, psychologiem, doradcą zawodowym, terapeutą uzależnień, koordynatora wolontariatu oraz  z innymi doradcami przewidzianymi w projekcie;

-do udziału w szkoleniach: psycho-społecznych, ABC rynku pracy, edukacji finansowej  i innych szkoleniach i warsztatach przewidzianych w projekcie;

-do udziału w kursach i stażach zawodowych przewidzianych w projekcie i zgodnie  z opracowaną Indywidualną Ścieżką Reintegracji;

-zamieszkanie w wyposażonym lokalu aktywizacyjnym oraz dbania o jego stan techniczny  i cały sprzęt i wyposażenie, a w razie zakończenia udziału w projekcie do zwrotu lokalu  w stanie niepogorszonym, z wyłączeniem normalnego zużycia;

-uczestnik zobowiązuje się przebywać w lokalu aktywizacyjnym w porze nocnej od 22.00 do 6.00 rano oraz poddawać się badaniom na stan trzeźwości/odurzenia środkami przy pomocy alkomatu/testera;

-podjęcie zatrudnienia stażowego w podmiocie ekonomii społecznej Stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków, w jednostkach podległych Urzędowi Miasta Łodzi  i realizujących pracę na obszarze rewitalizowanym.

Nie uczestniczenie bez wiarygodnego i stosownego usprawiedliwienia w wyżej wymienionych zadaniach skutkuje usunięciem uczestnika z projektu,